Deniz-Der

DENİZDER : Camialtı Nostalji Toplantımız Çoşku ve Heyecan dolu idi.

30 Nisan 2013 | Kategoriler: Etkinlikler, Faaliyetler, Galeri, Genel | Etiketler:

buzcum45DENİZDER :Cumartesi buluşmalarının bu haftaki gündemi: CAMİALTI NOSTALJİ TOPLANTISI idi.
Camialtı Tersanesinin Gemi yapan İnsanları; 1950 li yıllardan beri emek veren alınteri döken Müdür,Mühendis ve ustaları ile emektarlar bir araya geldi.
Ahde vefanın en güzel örneğinin sergilendiği toplantıda hem nostalji hemde günümüzün yakıcı sorunları vardı.
Aramızdan ayrılan,rahmetli olan arkadaşlarımızın isimleri okunarak ,onlar adına 1 dakikalık saygı duruşu yapıldı.


Açış konuşmasını yapan DENİZDER Başkanı ALİ CAN,yeni gemiler yapımında Camialtının özel görevler üstlendiğini belirterek ilk gemi Abidin Daver ve Şükrü Okan la başlayan Camialtı serüvenine ilişkin görüşlerini aktardı.Sonra elimizden alınan ve kapatılan Tersaneler hakkında düşüncelerini açıkladı.
Kanayan yaralarımızı,bizi üzen gelişmeleri özetledi.Gemi Yapı Meslek Yüksek Okulu ile Pendik Sulzer Motor Fabrikasının açılması taleplerini dile getirmiştir.
Camialtı Tersanesinde de görev yapmış olan Şehir Hatları Genel Müdürü Sayın Süleyman Genç‘e DENİZDER ‘e yapmış olduğu katkılar nedeniylede teşekkür plaketini DENİZDER Başkanı Ali CAN bey verdi.
Toplantıya katılan değerli konukların huzurunda Camialtında görev yapan Müdür ve Mühendislere teşekkür plaketlerini veren DENİZDER Başkanı ALİ CAN bey her plaket verdiği kişi ile ilgili anılarını ve Gemi sanayine yaptığı katkıları anlattı.
Çoşkulu bir sohbet havasında süren toplantıya katılan Levent GÜLMEN, Haki KALE, Ziya GİNER, Gözen ÜNTEN, Sami GÜNEY, Hasan ERDOĞAN, Erdoğan DÖKMEN, İhsan MADAKBAŞ, Turhan VARLIK, Ümit ALTINTAŞ ve Tansel TİMUR teşekkür plaketlerini aldılar.
Tansel TİMUR Yaptığı kısa konuşmada Camialtı Tersanesi ile bilgiler verdi.Haliç Tersanesinin Fatihin tersanesi ,Camialtı Tersanesinin Cumhuriyet döneminin tersanesi olduğu belirtti.Tarihi tersanelerin kapatılması ve rant için başka amaçlarla kullanılmasına karşı mücadeleleri anlattı.
Daha sonra Camialtında görev yapmış olan bayan arkadaşlarımızdan Fadile KÜÇÜK, Gül DAYICAN, Gülşen ÖZTEL, Selma BÖREKÇİ, Gülşen SANİ ve Fatma SEÇER’e teşekkür belgelerini DENİZDER Başkan Yardımcısı ALİ ATILGAN verdi.
Camialtı Tersanesinde ömrünün altın yıllarını geçiren 60 yaş üstünde olan arkadaşlarımızdan Nazmi TEKER, Sami BAKIR, Muammer ÇELİKÖVEN, Mehmet Ali ÇELEN, Ahmet BAŞ, Timur ÖZDEMİR, Kenan CALAY, Recep BAHTİYAR, Yaşar TURAN, Necip UYSAL, Ayhan İKE, İsmet YILMAZ, Hasan KAYMAK, Osman COŞKUNSU, Ali AÇIKELLİ, Ahmet DOĞAN, Necdet KIRKARLAR, Haluk ŞEVGA ve Alaaddin LOMLU ‘ya DENİZDER Mali Sekreteri Hasan Basri CAM ile Yönetim Kurulu üyesi TAHSİN KILIÇ tarafından teşekkür plaketleri verildi.
Aramızdan ayrılan ÜSTÜNER AKOĞUZ’dan, ASLAN SİVRİ’ye Ahmet ÖTENKUŞ ‘tan Mahmut MAHMUTOĞLU ‘na Reşat ÇİFTÇİ ‘den Yaşar KARACA’ ya, İsmail KÜÇÜKOĞLU ‘ndan Cevat SEDEFOĞLU’na kadar tüm CAMİALTI emektarları resimleri gösterilerek anıldı..Anıları olan mesai arkadaşları beraber yaşadıkları ortak anıları anlatarak geçmişe yolculuk yapıldı.
Kapanış konuşmasını yapan DENİZDER Başkanı ALİ CAN Derneğimize üye olmaya çağırarak bize destek verin aidatlarını ödeyerek bizi güçlendirin demiştir.
2 Haziranda Tersanecilerin Kutsal Mabedi HALİÇ TERSANESİ nde yapılacak olan Geleneksel Tersaneciler Pilav Gününde buluşalım diyerek toplantıyı kapatmıştır.

[nggallery id=9]

ilyas dedi ki:

Bu seneki pilav gunu ne zaman olcak 2 hazıran 2014 demi acaba ?

Avni ÖZTEL dedi ki:

Denicilğin dostları ,Gemi Sanayimizin emektarları,sizlere sağlıklı mutlu yaşam dilerim.
” DENİZCİLİĞİ TÜRK’ÜN MİLLİ ÜLKÜSÜ YAPMALI, DÜNYA DENİZ TİCARETİNDE HAK ETTİĞİMİZ YERE GELMELİYİZ”diyen Gazi Mustafa Kemal’in ışığı ülkemizden eksik olmasın.Türk denizciliğine emek veren herkese selam ve sevgiler.

Avni ÖZTEL
Elk.Müh.