Deniz-Der

DENİZDER projesi :Gemi Yapı Meslek Yüksek Okulu

24 Nisan 2013 | Kategoriler: Faaliyetler, Genel | Etiketler:

tersaneGemi yapı teknik ve meslek lisemiz 50 yıla yakın öğrenim veren Denizcilik Bankası T.A.O nın sahibi olduğu bir kurum idi.
Tersanelere eğitimli ve donanımlı kalifikasyonu yüksek teknik eleman yetiştiriyordu.
Gemi Yapı Meslek Lisesinin efsanevi müdürü Hamdi KARAHASAN’nın çizmiş olduğu yol haritasına göre ilerleyen okulumuzdan mezun olan bizler ,doğrudan tersanelerde iş başı yaparak iş hayatına atılıyorduk.Ailelerimiz için garantili iş olanağı olan okulumuza çocuklarını göndermek onlara huzur veriyordu.
Dar gelirli,yoksul ailelerin çocukları idik.Bir çok arkadaşımızın ailesi tersanede bizzat çalışan veya denizcilikle ilgili sektörlerde olan insanlardı.

Tersanelere büyük katma değer sağlayan Gemi Yapı Meslek Lisemiz ,iş gücünün daha teknik olmasını sağlamış,mühendis ile işçi arasında ara eleman olarak büyük bir boşluğu doldurmuş idi.Gemi yapımının emek yoğun karakterli çalışma koşullarına uyum sağlayan Gemi Yapılılar hem emek gücü hemde beyin gücü olarak tersanelerde nice büyük işlere imza attılar.Gelişen teknolojik yeniliklerede en hızlı ayak uyduran ve dönüşebilende yine Gemi Yapılılardı.

1982 yılında 12 Eylül döneminin yöneticileri ,bütün ısrarlara rağmen okulumuzu kapattılar.Büyük bir hazine,değerli bir kaynak yok oldu .

Gemi Yapı Meslek Lisesi sadece kamu tersanelerine değil özel sektör tersanelerinede ustalık becerilerini ve yeteneklerinide
taşımıştır.
Bugün için Gemi yapımı endüstrisinde GEMİ YAPIMI odaklı bir eğitim kuruluşuna ihtiyaç vardır.Bu ihtiyaç hem teknolojik bir gereksinim hemde iş sağlığı koşulları açısından bakıldığında donanımlı,tecrübeli ve kalifiye düzeyi yüksek bir iş gücü ihtiyacıdır.
DENİZDER varoluşunu tamamen eğitim odaklı bir rotaya oturtmuş bir dernektir.Geçmiş birikimlerimizin en yansıtılacağı eğitim alanlarıdır
DENİZDER Başkanımız Ali CAN beyin ünlü sözü ;Bu ülkeye insan kazandırmak ,para kazandırmaktan daha iyidir..bizim şiarımızdır.
Toplumsal bir ihtiyaç olan GEMİ YAPI MESLEK YÜKSEK OKULU hem gemi yapımı endüstrisine hemde genel olarak denizcilik sektörüne kaynak olabilecek bir hedeftir.
Bu toplumsal ihtiyaç hem olanaklı hemde zorunludur.
Üniversite düzleminde baktığımız Yüksek Okul düzeyini lise düzeyinden daha verimli görmekteyiz Bu aynı zamanda bürokratik engelleri aşmak için bir fırsatta ortaya koyabilir.
GEMİ YAPI MESLEK YÜKSEK OKULU nun yeri olarakta Haliç Tersanesinin uygun olacağını düşünmekteyiz.
Bir GEMİ ve TERSANE müzesi olarak konumlanacak olan Haliç Tersanesine anlamlı bir katma değer sağlayacaktır.Yaşayan bir müze konseptinde olacağını düşündüğümüz Haliç Tersanesi Gemi Ve Tersane Müzesinin içinde sembolik gemi yapımının ve bakım onarımının sürüdürülmesi Meslek Yüksek Okulunun öğrencilerinede uygulama alanı yaratacaktır.
Gemi Yapı Meslek Yüksek okulunun içinde Hamdi Karahasan adını taşıyacak Denizcilik Eğitim ve Kültür Merkezi ise üniversite
yaşamını tamamlayıcı olabilecek her yaştan insanın yararlanacağı bir çok etkinliğin hazırlayıcısı olacaktır.
7’DEN 7O ‘E YAŞAM BOYU EĞİTİM ekseninde çalışmalar yapacak olan bu merkez ayrıca HALİÇ TERSANESİ GEMİ ve TERSANE MÜZESİ ‘nede büyük katma değer katacaktır.
Haliç Tersanesinde Gemi Yapı Meslek Yüksek Okulu projemizin gerçekleşmesi için gerekli girişimlerimize başladık.Gerçekleşene kadar bütün gücümüzle bu projenin takipçisi olacağız.
DENZİDER bu okul projesi ile Türkiyeye büyük bir katkı yapmayı amaçlamaktadır.

Ali Atılgan dedi ki:

Takipçisi olmak gerekiyor bu bir bayrak yarışı inşallah başarırız.